RSS

Pocztówka z lat 20

27 Czer

Pocztówka Raciborza z lat 20

Budynek banku

Ciekawe jest zdjęcie nr 8 „Provinzialbank”. Budynek znajduje się na rogu ul. Drzymały i ul. Sienkiewicza. Obecnie mieści się tam Urząd Skarbowy w Raciborzu oraz Bank ING.

Park przy ul. Bema

Zdjęcia nr 5 i 7 przedstawiają Park im. Eichendorffa. Park powstał w latach 20. Centralną jego częścią był staw o powierzchni około hektara nazywany stawem gondolowym (Gondelteich). Na zachód od stawu znajdował się pomnik dla uczczenia żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej. Pomnik powstał w 1926 r. na podstawie projektu prof. Hansa Dammanna. Centralnym jego punktem był krzyż o wysokości 3,55 m, stojący na prawie dwumetrowym postumencie. Na nim widniała rzeźba Michała Archanioła opierającego ręce na mieczu. Na prawo i lewo od części centralnej przebiegała balustrada z ławą. Pomnik zbudowano z szarego i czerwonego piaskowca. Do naszych czasów przetrwały jedynie boczne balustrady z ławami.

Dzisiaj również w tym miejscu znajduje się Park. Jest jednak większy, bo do dawnego parku dołączono teren po zlikwidowanym  cmentarzu. Dzisiejszy Park zajmuje przestrzeń od ul. Opawskiej do ul. Bema i nazywa się Park im. Miasta Roth.

Reklamy
 
 

Tagi: , , , , , ,

One response to “Pocztówka z lat 20

  1. ben

    18 czerwca 2015 at 18:16

    Zdjęcie nr 8
    Pierwszym znanym właścicielem działki, był sędzia Panstczick. Zakupił ją w 1817 roku. Kolejnym właścicielem była Jeanette von Hippel, która pochodziła ze znanej rodziny Strachwitz. W 1883 roku teren ten znalazł się w rękach rodziny Samoje. To oni w latach 80. XIX wieku wznieśli dom mieszkalny. 23 listopada 1899 roku został odkupiony od wdowy po Maksymilianie Samoje przez właściciela fabryki czekolady Franza Sobtzicka. Dokonał on przebudowy budynku na willę reprezentacyjną. Willa zwana była przez raciborzan Sobtzick-Villa. W 1915 roku w spadku willę otrzymała Anna Sobtzick, która była wdową po radcy handlowym Franzu juniorze. W 1918 roku budynek zajął Herman Sobtzick, syn Franza, który był jednym z właścicieli zakładów Roka, dawnej fabryki czekolady Franza Sobtzicka. Willa Sobtzicków w latach 20. XX wieku 5 grudnia 1929 roku po bankructwie rodziny Sobtzicków willę przejęła raciborska cukrownia (Ratiborer Zuckerfabrik GmbH), a następnie około 1930 roku Bank Prowincji (Provinzialbank). Dokonał on gruntownej przebudowy budynku w celu adaptacji wnętrz obiektu na potrzeby świadczenia usług dla ludności

     

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: