RSS

Wieża ciśnień w Raciborzu

27 Lip

Ratibor, Grenzlandturm - Racibórz, Wieża ciśnień (nadgraniczna)

Wieżę ciśnień nazywano Grenzlandturm (Wieża Nadgraniczna). Budowę rozpoczęto w 1933 r. przy ul. Starowiejskiej (niem. Altendorfer Strasse) na wzgórzu o wysokości 216 m n.p.m. Projekt architektoniczny opracował radca budowlany Wucherpfenig wraz z architektami Tschanter i Stromsky. Budynek miał wymiary 12×24 metry i wysokość 40 metrów. Kształtem przypominał podkowę. Na samej górze umieszczono dwa zbiorniki, każdy o pojemności 600 metrów sześciennych. Na placu przed wieżą znajdował się amfiteatr, który mógł pomieść do 8000 osób.

Na parterze urządzono panteon poświęcony ofiarom I wojny światowej i poległym za narodowy socjalizm. Ściany wyłożone były ciemnym marmurem. Światło padało przez 16 podłużnych okien z niebieskimi witrażami. Na ścianach umieszczono czary ogniowe. Naprzeciw wejścia znajdował się marmurowy sarkofag z napisem „Sie starben für uns” („Zginęli za nas”).

Na kolejnych trzech piętrach urządzono ośrodek szkoleniowy na 50 osób. Mieściły się tam: sypialnie, łazienka, jadalnia, świetlica, sala wykładowa i kuchnia.

Na szczycie wieży od strony miasta znajdowało się godło Trzeciej Rzeszy z napisem: „Deutschland, Deutschland über alles” („Niemcy, Niemcy, ponad wszystko”).

Wieża nigdy nie pełniła roli dla której została zbudowana. Ciśnienie wytwarzane przez nią było zbyt duże, jak na potrzeby Raciborza. Wykorzystywana była jedynie przez nazistów w celach propagandowych. Po wojnie jakiś czas stała pusta. Obecnie używana jest przez Fabrykę słodyczy Mieszko.

Reklamy
 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 27 lipca 2012 w ul. Starowiejska, Wieża ciśnień

 

Tagi: , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: