RSS

Wieża Bismarcka w Raciborzu

22 Sier

Bismarckturm Ratibor - Wieża Bismarcka w Raciborzu

Budowę wieży Bismarcka w Raciborzu rozpoczęto w czerwcu 1911 r. Prace budowlane wykonała firma G. Luthgego z Raciborza. Na miejsce budowy wieży wybrano wzgórze nieopodal wsi Brzezie, położonej na prawym Brzegu Odry, 3km od Raciborza.

Jako materiał budowlany wykorzystano cegłę, zaś na elewację zewnętrzną śląski granit. Nad wejściem przymocowano inskrypcję „BISMARCK”. Na trzonie wieży od strony wejścia przytwierdzono również płaskorzeźbę orła Rzeszy. Dolną część wieży zagospodarowano na izbę pamięci ku czci Bismarcka. Wewnętrzne schody prowadziły na platformę widokową. Ukoronowaniem wieży była misa ogniowa z kutego żelaza, w której rozpalano ogień na specjalne okazje. Wysokość wieży wynosiła 18m a rzut poziomy podstawy 7m x 7m.Całkowity koszt budowy wyniósł 18.000 Marek.

Wieżę w Brzeziu zniszczono 10 listopada 1933 r – „nieznani sprawcy” podłożyli na pierwszym piętrze wieży ładunki wybuchowe. Resztę rozbierano jeszcze w styczniu 1934 roku.

Fundament wieży jest dzisiaj jeszcze widoczny. Niedaleko Brzezia, na małym obszarze leśnym w obrębie miejscowości Dębicz, pomiędzy dwiema, prawie równolegle biegnącymi ulicami Wiatrakowąa Brzeską, znajduje się wzniesienie o wysokości 223 m n. p. m. Na tym wzniesieniu, na skrzyżowaniu dwóch leśnych dróg, w pobliżu nieczynnej dziś już garbarni, można znaleźć je go resztki.

Źródło: http://www.bismarcktuerme.de/ebene4/polen/ratibor_pl.html

Na stronie znajduje się pełny artykuł na temat historii raciborskiej wieży Bismarcka, wraz z galerią zdjęć.

 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 22 sierpnia 2012 w Wieża Bismarcka

 

Tagi: , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: